piątek, 25 listopada 2016

PAX. Bjera - Asa Larsson, Ingela Korsell, Henrik Jonsson

Tytuł: PAX. Bjera
Autor: Asa Larsson, Ingela Korsell
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 207
Ocena: 6,5/10

Książka Pax. Bjera przedstawia historię dwojki braci - Alrika i Viggo, którzy wychowują się w rodzinie zastępczej w miasteczku Mariefred. Pewnego dnia mieszkańcom zaczynają znikać pieniądze, wartościowe rzeczy oraz zwierzątka domowe. Głównym podejrzanym staje sie jeden z braci, gdyż ludzie nie są świadomi, że z kradzieżami związana jest magia.

Bjera to czwarty tom, w liczącym do tej pory sześć cześci, cyklu Pax. Już od początku można zauważyć, że książka jest przeznaczona dla młodszych czytelników.

Powieść liczy niewiele ponad dwieście stron, co sprawia, że akcja bardzo szybko się rozwija. Na samym początku poznajemy prawie wszystkich bohaterów. Mimo, że jest to już czwarty tom, autorki zadbały o to, alby osoby, które nie miały styczności z poprzednimi częściami, mogły zrozumieć każdy wątek. Wszystkie postaci w książce są bardzo dobrze wykreowane. Każda osoba jest inna i ma swoje charakterystyczne cechy. Alrik i Viggo, czyli główni bohaterowie, są ukazani jako dwie zupełnie inne postacie. Alrik to niezwykle spokojny i opanowany chłopak, natomiast Viggo ma w sobie dużo energii i humoru. 

Fabuła powieści jest bardzo prosta. Nie znajdziemy tutaj pędzącej akcji oraz niespodziewanych zwrotów fabuły. Autorki próbują w niektórych fragmentach wprowadzić element zaskoczenia, jednak dla starszego czytelnika jest on bardzo schematyczny. Pomimo małej ilości wątków, wszystkie połączono w spójny i logiczny sposób. 

Style autorek są bardzo proste, dzięki czemu książkę dobrze sie czyta. Nie da się dostrzec różnic pomiędzy fragmentami pisanymi przez Asę Larsson, a tymi stworzonymi przez Ingelę Korsell. Dużym plusem książki jest zdecydowanie humor bohaterów. Wypowiedzi Vigga wywołują uśmiech na ustach nawet najbardziej wymagającego czytelnika. Ponadto w powieści można znaleźć świetne rysunki autorstwa Henrika Jonssona. Ilustracje stworzone są na kształt tych, które możemy znaleźć w komiksach. Wykonane są starannie i szczegółowo, pomagają czytelnikowi wyobrazić sobie świat wykreowany przez autorki. Cała powieść jest bardzo ładnie wydana. Piękna i klimatyczna okładka idealnie pasuje do fabuły książki. Dużym plusem jest także twarda oprawa powieści, która chroni ją przed zniszczeniem. 

Bjera to świetna książka, z którą można miło spędzić wieczór. Niezwykle zabawna, ale momentami ociekająca grozą historia wciągnie każdego bez reszty. Idealna książka dla czytelnika w każdym wieku. 

Recenzja powstała przy współpracy z portalem efantastyka.pl

3 komentarze:

 1. Nie do końca mnie ona przekonała do siebie :(

  Buziaczki! ♥
  Zapraszam do nas 😍
  Świat oczami dwóch pokoleń

  OdpowiedzUsuń
 2. Już trochę słyszałam o tej książce, więc chyba najwyższa pora się za nią zabrać ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Hm... jak narazie podziękuję.

  OdpowiedzUsuń