sobota, 18 marca 2017

Dziewczyna z pociągu - Paula Hawkins


Tytuł polski: Dziewczyna z pociągu

Tytuł oryginału: The girl on the train
Wydawnictwo: Świat książki
Liczba stron: 327
Ocena: 7,5/10

Rachel codziennie dojeżdża do pracy pociągiem, który zatrzymuje się przed tym samym semaforem. Wtedy dziewczyna przygląda się życiu ludzi, którzy mieszkają w pobliskim domu. Wydaje jej się, że prowadzą oni idealne życie, aż pewnego dnia widzi coś wstrząsającego. Od tamtej pory Rachel staje się częścią życia zupełnie obcych jej ludzi. 

Jakiś czas temu o tej książce było bardzo głośno, wszyscy zachwalali ją jako powieść pełną emocji i zupełnie nieprzewidywalną. Co prawda nie jestem fanką thrillerów, ale chciałam się przekonać czy Dziewczyna z pociągu jest warta tych wszystkich zachwytów. 

Pierwszą rzeczą, która przykuła moją uwagę był bardzo oryginalny pomysł na fabułę. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z książkę w której sceny w pociągu odgrywają tak ogromne znaczenie. Choć później akcja przenosi się do innych miejsc to jednak ten pociąg zawsze spełnia istotną rolę.

Jeżeli chodzi o bohaterów to mam nieco mieszane uczucia. Postaci się wykreowane bardzo realistycznie i mają swoje wady, dlatego ciężko ich polubić. Początkowo pałałam niechęcią do głównej bohaterki - Rachel, jednak gdy poznawałam ją coraz lepiej jej postąpowanie wydawało logiczne. Nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej o pozostałych postaciach, gdyż musiałabym Wam zdradzić szczegóły fabuły.

A teraz przechodzimy do najważniejszej części, czyli fabuły. Muszę niestety powiedzieć coś, czego może nie wszyscy się spodziewają. Przewidziałam zakończenie. Tak, po jakich 50 stronach byłam w stanie wskazać sprawcę. Dla mnie było to niezwykle oczywiste, ale wiem, że inni którzy czytali tę książkę zupełnie się tego nie domyślili. 

Plusem powieści jest na pewno język i styl pisania autorki. Książkę czytało się niezwykle szybko i nie mogłam się od niej oderwać. Wystarczyło usiąść z powieścią na chwilę, a czas upływał nie wiadomo kiedy. Duża ilość dialogów i rozdziały pisane z perspektywy różnych osób sprawiły, że akcja była różnorodna. 

Dziewczyna z pociągu to książka, która większości przypadnie do gustu. Nawet jeżeli uda Wam się przewidzieć pewne rzeczy to mimo wszystko pozostanie ciekawość, jak zakończy się cała historia, 

7 komentarzy:

 1. Czytam tę książkę od listopada i nadal nie mogę jej skończyć :D Ale mam nadzieję że zakończenie uratuję całą tą historię ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie miałam okazji przeczytać tej książki, ale bardzo mnie ciekawi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę czytałam rok temu i nadal uważa, że to dobra książka, ale przereklamowana :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Powinnam ją w końcu poznać ;)
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie ta książka to dno.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książkę czytałam i miło ją wspominam.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam tę książkę, naprawdę. I wiem, ze pewnie jestem w mniejszości, bo chociaż mnie i Tobie także się podobała, to w ostatnim czasie bardzo dużo osób strasznie krytykuje tą powieść. Teraz czekam z niecierpliwością na najnowszą książkę Pauli Hawkins :)
  Pozdrowienia i buziaki!

  BOOKS OF SOULS
  PS. Jeśli masz ochotę, to zapraszam do siebie na recenzję ,,Szklanego tronu" :)

  OdpowiedzUsuń