poniedziałek, 1 maja 2017

Pierworodna - Tosca Lee

Tytuł: Pierworodna
Autorka: Tosca Lee
Wydawnictwo: IUVI
Tłumaczenie: Anna Bereta-Jankowska
Liczba stron: 376
Ocena: 8/10


Nagle, w jednej chwili, powraca cała przeszłość. Audra odzyskuje wymazane na jej własne życzenie wspomnienia. Wreszcie wie, dlaczego pozbyła się przeszłości – by uratować córeczkę. Wie też, że Dziedzice nie pozwolą jej żyć… Musi więc znaleźć i pokonać swojego śmiertelnego wroga Historyka – to

jedyna szansa, by położyć kres trwającej od wieków wojnie między Potomkami a Dziedzicami, raz na zawsze. Zegar tyka, a sprawy się komplikują, ponieważ Audra musi działać poza prawem. Jednocześnie zmaga się z rosnącą potęgą swojej mocy i jej bolesnymi skutkami. Z pomocą mnicha heretyka, sprawdzonych przyjaciół i hakerki szuka sposobu, aby pokonać Dziedziców i uratować pozostałych Potomków. Ostateczna konfrontacja będzie śmiertelnie niebezpiecznym sprawdzianem mocy Audry.                                                                                                          ~iuvi.pl
Kilka miesięcy temu zachwycałam się na blogu książką Potomkowie, czyli pierwszym tomem serii Piętno Krwawej Hrabiny, dlatego gdy dostałam propozycje zrecenzowania drugiego tomu nie wahałam się ani chwili. 
Książka zaskoczyłam mnie od samego początku, gdyż znalazłam w niej spis wszystkich bohaterów, którzy pojawili się w poprzednim tomie z wyjaśnieniem kim właściwie są. Ułatwiło mi to zdecydowanie czytanie, a wszystko od początku było jasne. Autorka wprowadziła także bardzo rzadko stosowany zabieg, a mianowicie streszczenia fabuły poprzedniego tomu nie zawarła w tekście właściwym książki, lecz na samym początku jako opowieść głównej bohaterki. Dzięki temu czytelnik może w każdym momencie wrócić i przypomnieć sobie wydarzenia, które są zebrane w jednym miejscu, a nie rozrzucone po całej książce. 
Już od początku autorka serwuje nam dawkę wrażeń i zachęca do dalszego czytania. Tak jak w przypadku poprzedniego tomu, akcja praktycznie nie zwalnia. Bohaterowie cały czas są w drodze, knując coraz to nowsze intrygi. Pojawiają się także nowe fakty dotyczące zarówno Elżbiety Batory jak i naszej głównej bohaterki Audry.
Muszę przyznać, że po drugim tomie jeszcze bardziej zżyłam się z bohaterami. Audra przez ten krótki czas powieści bardzo się zmieniła i wydoroślała. Pozostali bohaterowie nie są tylko tłem wydarzeń, lecz coraz więcej wnoszą do powieści. Pojawiają się także nowe postaci wzbudzające niejednokrotnie w czytelniku wiele wątpliwości. 
Styl pisania autorki jest bardzo przyjemny, tak jak w przypadku poprzedniego tomu. Książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Czcionka w powieści jest dosyć duża, a rozdziały krótkie, co stanowi dodatkowy plus. Okładka drugiego tomu podoba mi się dużo bardziej niż oprawa pierwszej części. Zapewne dlatego iż jest ona fioletowa. Bardzo ważny jest też fakt, że okładki pasują do siebie i ładnie wyglądają razem na półce. 
Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji sięgnąć po tę serię to koniecznie to nadróbcie. Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych powieści, których akcja rozgrywa się w Europie. Ciekawa, wciągająca i po prostu idealna na majówkę!
Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu IUVI!


7 komentarzy:

 1. Czytałam Potomków, ale nie było efektu wooow :D :D Dlatego do kontynuacji średniawo mnie ciągnie... w pewnym sensie jestem ciekawa, jak dalej potoczą się te wątki, ale jednak ta ciekawość nie jest na tyle rozwinięta, by kupić powieść i przeczytać (tym bardziej, że nie posiadam pierwszej części xD). Może jak wypatrzę w bibliotece, to się skuszę ^_^

  OdpowiedzUsuń
 2. już nie mogę doczekac się lektury, bo pierwszy tom bardzo mi sie podobał <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej serii a wydaje się być ciekawa ;)
  justboooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. A już bałam się, że muszę wrócić do pierwszego tomu! Ufff, ulżyłaś mi, mówiąc o tym streszczeniu.
  Książka jest już u mnie i czekam tylko, aż ją przeczytam, nie mogę się wręcz doczekać! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna recenzja :) Nigdy nie słyszałam o tych książkach
  MÓJ BLOG - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie czytam tę książkę i już nie mogę się doczekać zakończenia. Nie dlatego że się nudzę, ale jestem bardzo ciekawa, czy i tym razem autorka pozostawi mnie w wielkim szoku i chęcią na kolejny tom :)

  SzumiąBooki

  OdpowiedzUsuń
 7. Rany, tak długo czekałam na kontynuację Potomków!
  Nie mogę się doczekać, aż uda mi się przeczytać Pierworodną ♥

  Obsession With Books

  OdpowiedzUsuń